Acer CB2 CB342CKsmiiphzx 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor (IPS Panel, FreeSync, 75Hz, 1ms, HDR 10, Height Adjustable Stand, DP, HDMI, USB Hub, Silver/Black), 86.4 cm (34"), 3440 x 1440 pixels, Wide Quad HD, LCD, 1 ms, Black, Silver
by Acer
Sold out
Original price
£282.11
ex VAT
- Original price £282.11ex VAT
Original price
£282.11
ex VAT
£282.11
ex VAT
- £282.11ex VAT
Current price
£282.11
Manuf P/N:
UM.CB2EE.004
ex VAT
Acer CB2 CB342CKsmiiphzx 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor (IPS Panel, FreeSync, 75Hz, 1ms, HDR 10, Height Adjustable Stand, DP, HDMI, USB Hub, Silver/Black). Display diagonal: 86.4 cm (34"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black, Silver
- 86.4 cm (34") Black, Silver
- Height adjustment 12.7 cm Built-in speaker(s)
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 75 Hz Response time: 1 ms
- 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): F ENERGY STAR
Features
| Display | |
| Display diagonal | 86.4 cm (34') |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| HD type | Wide Quad HD |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display diagonal (metric) | 86.4 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black, Silver |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12.7 cm |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 29 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 37 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0 W |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 817 mm |
| Depth (with stand) | 269 mm |
| Height (with stand) | 597 mm |
| Weight (with stand) | 8.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 900 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 460 mm |
| Package weight | 1.22 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |