Acer KA2 KA272P6 monitor - 27" Full HD (1920x1080), IPS, 144Hz, 1ms, FreeSync, black, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 4 ms, Black
by Acer
Original price
£78.50
ex VAT
- Original price £78.50ex VAT
Original price
£78.50
ex VAT
£78.50
ex VAT
- £78.50ex VAT
Current price
£78.50
ex VAT
Stock: 122
Manuf P/N: UM.HX2EE.605
Acer KA2 KA272P6 monitor - 27" Full HD (1920x1080), IPS, 144Hz, 1ms, FreeSync, black. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9. VESA mounting. Product colour: Black
- 68.6 cm (27") Black
- HDMI HDMI version: 1.4
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 144 Hz Response time: 4 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray) Response time (MPRT): 1 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): D
Features
| Display | |
| Display diagonal | 68.6 cm (27') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 612.1 mm |
| Depth (with stand) | 210 mm |
| Height (with stand) | 464.4 mm |
| Weight (with stand) | 3.77 kg |
| Width (without stand) | 612.1 mm |
| Depth (without stand) | 49.1 mm |
| Height (without stand) | 359 mm |
| Weight (without stand) | 3.35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 433 mm |
| Package weight | 6.28 kg |