Acer S2 SH322QUA 31.5" ZeroFrame IPS WQHD LED Monitor, 80 cm (31.5"), 2560 x 1440 pixels, Wide Quad HD, LED, 1 ms, Black
by Acer
Sold out
Original price
£211.58
ex VAT
- Original price £211.58ex VAT
Original price
£211.58
ex VAT
£211.58
ex VAT
- £211.58ex VAT
Current price
£211.58
Manuf P/N:
UM.JS2EE.A06
ex VAT
Acer S2 SH322QUA 31.5" ZeroFrame IPS WQHD LED Monitor. Display diagonal: 80 cm (31.5"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 80 cm (31.5") Black
- Height adjustment 10 cm Built-in speaker(s)
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 75 Hz Response time: 1 ms
- 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD Panel type: IPS
- ENERGY STAR
Features
| Display | |
| Display diagonal | 80 cm (31.5') |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Wide Quad HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (peak) | 300 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | NTSC |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Pivot | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 120 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 715 mm |
| Depth (with stand) | 269 mm |
| Height (with stand) | 621 mm |
| Weight (with stand) | 7.49 kg |
| Width (without stand) | 715 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Height (without stand) | 422 mm |
| Weight (without stand) | 5.19 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | Power, USB Type-C |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |