Acer Vero B7 Vero B247YD3 - 24" Full HD, 100Hz Refresh, 4ms Response, HDR10, ZeroFrame Computer Monitor, 60.5 cm (23.8"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 4 ms, Black
by Acer
Sold out
Original price
£202.77
ex VAT
- Original price £202.77ex VAT
Original price
£202.77
ex VAT
£202.77
ex VAT
- £202.77ex VAT
Current price
£202.77
Manuf P/N:
UM.QB7EE.302
ex VAT
Acer Vero B7 Vero B247YD3 - 24" Full HD, 100Hz Refresh, 4ms Response, HDR10, ZeroFrame Computer Monitor. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 60.5 cm (23.8") Black
- Height adjustment 15 cm Built-in speaker(s) Built-in camera
- HDMI HDMI version: 1.4 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 100 Hz Response time: 4 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO
Features
| Display | |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+ |
| Colour depth | 6 bit |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -5 - 35° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |