Acer B8 Vero B278UG - 27", Quad HD (2560x1440), 120Hz, 4ms, AMD Adaptive-Sync, KVM Switch, 5MP Webcam, Monitor, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Wide Quad HD, LED, 4 ms, Black
by Acer
Original price
£166.15
ex VAT
- Original price £166.15ex VAT
Original price
£166.15
ex VAT
£166.15
ex VAT
- £166.15ex VAT
Current price
£166.15
ex VAT
Stock: 2
Manuf P/N: UM.HB8EE.G04
Acer B8 Vero B278UG - 27", Quad HD (2560x1440), 120Hz, 4ms, AMD Adaptive-Sync, KVM Switch, 5MP Webcam, Monitor. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 68.6 cm (27") Black
- Height adjustment 16.5 cm Built-in speaker(s) Built-in camera
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 120 Hz Response time: 4 ms
- 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): D ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO
Features
| Display | |
| Display diagonal | 68.6 cm (27') |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 16.5 cm |
| Pivot | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 43 kWh |
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 223 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 613.8 mm |
| Depth (with stand) | 200.1 mm |
| Height (with stand) | 566.6 mm |
| Weight (with stand) | 6.55 kg |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Depth (without stand) | 49.7 mm |
| Height (without stand) | 360.9 mm |
| Weight (without stand) | 4.14 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 514 mm |
| Package weight | 9.81 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB Type-C, Power |
| Power adapter included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Other features | |
| Country of origin | China |