Acer CB3 CB243Y 24" Full HD IPS LCD Monitor, 60.5 cm (23.8"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 4 ms, Black
by Acer
Sold out
Original price
£158.68
ex VAT
- Original price £158.68ex VAT
Original price
£158.68
ex VAT
£158.68
ex VAT
- £158.68ex VAT
Current price
£158.68
Manuf P/N:
UM.QB3EE.007
ex VAT
Acer CB3 CB243Y 24" Full HD IPS LCD Monitor. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 60.5 cm (23.8") Black
- Height adjustment 15 cm Built-in speaker(s)
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 75 Hz Response time: 4 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): E ENERGY STAR, EPEAT, TCO
Features
| Display | |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour depth | 6 bit |
| Colour gamut standard | NTSC |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 24 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 540.3 mm |
| Depth (with stand) | 240 mm |
| Height (with stand) | 365.8 mm |
| Weight (with stand) | 6.97 kg |
| Width (without stand) | 540.3 mm |
| Depth (without stand) | 66.2 mm |
| Height (without stand) | 323.1 mm |
| Weight (without stand) | 4.52 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 522 mm |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, Power, USB Type-C |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |