Acer CB3 Vero CB343CURDbemiiphcuzx Monitor, 86.4 cm (34"), 3440 x 1440 pixels, UltraWide Quad HD, LED, 4 ms, Black
by Acer
Original price
£436.14
ex VAT
- Original price £436.14ex VAT
Original price
£436.14
ex VAT
£436.14
ex VAT
- £436.14ex VAT
Current price
£436.14
ex VAT
Stock: 17
Manuf P/N: UM.CB3EE.D09
Acer CB3 Vero CB343CURDbemiiphcuzx Monitor. Display diagonal: 86.4 cm (34"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: UltraWide Quad HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 2x2. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 86.4 cm (34") Black
- Height adjustment 16.5 cm Built-in speaker(s) Built-in camera
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Curved
- Maximum refresh rate: 60 Hz Response time: 4 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD Panel type: IPS
- ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO
Features
| Display | |
| Display diagonal | 86.4 cm (34') |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 3800R |
| Contrast ratio (typical) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 7 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2x2 |
| Number of upstream ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 16.5 cm |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |