HP Elite SFF 800 G9, Intel® Core™ i7, i7-14700, 16 GB, 512 GB, DVD±RW, Windows 11 Pro
by HP
Sold out
Original price
£1,614.15
ex VAT
- Original price £1,614.15ex VAT
Original price
£1,614.15
ex VAT
£1,614.15
ex VAT
- £1,614.15ex VAT
Current price
£1,614.15
Manuf P/N:
99A31ET#ABU
ex VAT
HP Elite SFF 800 G9. Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-14700. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 4800 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD, Optical drive type: DVD±RW. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 260 W. Chassis type: SFF. Weight: 5.4 kg
- 260 W
- Intel® Core™ i7 i7-14700 Processor cores: 20
- 16 GB DDR5-SDRAM 4800 MHz 1 x 16 GB
- 512 GB SSD DVD±RW
- Intel® UHD Graphics
- Ethernet LAN Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Windows 11 Pro
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-14700 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 28 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Microphone in | Yes |
| Line-in | Yes |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Power | |
| Power supply | 260 W |
| Design | |
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Jack black |
| Number of 3.5' bays | 2 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Country of origin | Czech Republic |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | HP Sure Run; Trusted Platform Module TPM 2.0 Embedded Security Chip shipped with Windows 10 (Common Criteria EAL4+ Certified)(FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Sure Start; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; Absolute Persistence module; HP Sure Recover; HP Sure Admin; HP Client Security Manager Gen7; HP Tamper Lock; HP Sure Start Gen7; HP Sure Sense2; HP Sure Run Gen5; HP Sure Recover Gen5 |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant; HP Client Management Script Library (download); HP Connect for Microsoft Endpoint Manager; HP Manageability Integration Kit (download); HP Patch Assistant (download); HP CECP Enabled Configuration |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415148728 |
| HP segment | Business |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 338 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 338 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 399 mm |
| Package depth | 499 mm |
| Package height | 228 mm |
| Package weight | 7.92 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; 58% post-consumer recycled plastic |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 220 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 171 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 47 |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | UDIMM |