HP Z2 Mini G1i, Intel Core Ultra 7, 265K, 32 GB, DDR5-SDRAM, Windows 11 Pro
by HP
Original price
£2,324.69
ex VAT
- Original price £2,324.69ex VAT
Original price
£2,324.69
ex VAT
£2,324.69
ex VAT
- £2,324.69ex VAT
Current price
£2,324.69
ex VAT
Stock: 20
Manuf P/N: B76RFET#ABU
HP Z2 Mini G1i. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 265K. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 6400 MHz. On-board graphics card model: Intel® Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA RTX 2000 Ada. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 280 W. Chassis type: Mini PC. Weight: 2.4 kg. Product colour: Black
- Performance Black 280 W
- Intel Core Ultra 7 265K Processor cores: 20
- 32 GB DDR5-SDRAM 6400 MHz 1 x 32 GB
- NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB Intel® Graphics
- Ethernet LAN Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Windows 11 Pro
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 265K |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Power | |
| Power supply | 280 W |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Black |
| Product colour | Black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 211 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 211 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 297 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 10% ITE-derived closed loop plastic; 25% ocean-bound plastic in system fans; Product Carbon Footprint; Contains at least 65% post-consumer recycled plastic; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | SODIMM |