Lenovo ThinkStation PGX, GB10, 128 GB, LPDDR5x-SDRAM, 4 TB, SSD, DGX OS
by Lenovo
Original price
£3,555.51
ex VAT
- Original price £3,555.51ex VAT
Original price
£3,555.51
ex VAT
£3,555.51
ex VAT
- £3,555.51ex VAT
Current price
£3,555.51
ex VAT
Stock: 16
Manuf P/N: 30KL0005UC
Lenovo ThinkStation PGX. Processor model: GB10. Internal memory: 128 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 4 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: NVIDIA Blackwell. Wi-Fi. Operating system installed: DGX OS. Power supply: 240 W. Chassis type: Mini Tower. Product type: Mini PC. Weight: 1.2 kg. Product colour: Black
- Mini PC Black 240 W
- GB10 Processor cores: 20
- 128 GB LPDDR5x-SDRAM
- 4 TB SSD
- NVIDIA Blackwell
- Ethernet LAN 10000 Mbit/s Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.3
- DGX OS
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Nvidia |
| Processor model | GB10 |
| Processor cores | 20 |
| Memory | |
| Internal memory | 128 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 4 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 4 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 4 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card model | NVIDIA Blackwell |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber NIC port (Flex I/O) | Yes |
| Power | |
| Power supply | 240 W |
| Design | |
| Chassis type | Mini Tower |
| Product colour | Black |
| Software | |
| Operating system installed | DGX OS |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.2 kg |