Samsung 27" Odyssey G5 G50F QHD 180Hz Gaming Monitor, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, 1 ms, Black
by Samsung
Sold out
Original price
£144.54
ex VAT
- Original price £144.54ex VAT
Original price
£144.54
ex VAT
£144.54
ex VAT
- £144.54ex VAT
Current price
£144.54
Manuf P/N:
LS27FG502EUXXU
ex VAT
Samsung 27" Odyssey G5 G50F QHD 180Hz Gaming Monitor. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 68.6 cm (27") Black
- Height adjustment
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 180 Hz Response time: 1 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 2560 x 1440 pixels Quad HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): E
Features
| Display | |
| Display diagonal | 68.6 cm (27') |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Quad HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display brightness (min) | 240 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Game features | Super Arena Gaming UX |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -92 - 92° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 25° |
| Black eQualizer function | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Power consumption (max) | 48 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | External |
| Annual energy consumption | 31 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 250.2 mm |
| Height (with stand) | 517.8 mm |
| Weight (with stand) | 4.1 kg |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 45.1 mm |
| Height (without stand) | 361.8 mm |
| Weight (without stand) | 2.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 488 mm |
| Package depth | 655 mm |
| Package height | 114 mm |
| Package weight | 5.8 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, DisplayPort |
| Power cable length | 1.5 m |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Eye Saver, Black Equalizer |
| Off Timer Plus | Yes |
| Virtual AIM point | Yes |
| Certification | Windows11 |