Acer Chromebook 314 C934 14" HD N5100 4GB 64GB, Intel® Celeron® N, 1.1 GHz, 35.6 cm (14"), 1366 x 768 pixels, 4 GB, 64 GB
by Acer
Sold out
Original price
£267.17
ex VAT
- Original price £267.17ex VAT
Original price
£267.17
ex VAT
£267.17
ex VAT
- £267.17ex VAT
Current price
£267.17
Manuf P/N:
NX.K06EK.008
ex VAT
Acer Chromebook 314 C934 14" HD N5100 4GB 64GB. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Celeron® N, Processor model: N5100, Processor frequency: 1.1 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 64 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey
- Chromebook Clamshell Grey
- Intel® Celeron® N N5100 1.1 GHz Processor cores: 4
- 35.6 cm (14") HD 1366 x 768 pixels TN Matt 16:9
- 4 GB LPDDR4x-SDRAM 2933 MHz
- 64 GB eMMC
- Intel® UHD Graphics
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth
- Lithium-Ion (Li-Ion) 48 Wh 11.5 h 65 W
- ChromeOS
Features
| Design | |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14') |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | TN |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Matt |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Processor model | N5100 |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 326.4 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 1.45 kg |