Acer Veriton VGN100, GB10, 128 GB, LPDDR5x-SDRAM, 4 TB, DGX OS, 64-bit
by Acer
Original price
£3,520.40
ex VAT
- Original price £3,520.40ex VAT
Original price
£3,520.40
ex VAT
£3,520.40
ex VAT
- £3,520.40ex VAT
Current price
£3,520.40
ex VAT
Stock: 2
Manuf P/N: DT.R6LEH.002
Acer Veriton VGN100. Processor model: GB10. Internal memory: 128 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 4 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: NVIDIA Blackwell. Wi-Fi. Operating system installed: DGX OS, Operating system architecture: 64-bit. Power supply: 240 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Workstation. Weight: 1.2 kg. Product colour: Black, Grey
- Workstation Black, Grey 240 W
- GB10 Processor cores: 20
- 128 GB LPDDR5x-SDRAM 8 x 16 GB
- 4 TB SSD
- NVIDIA Blackwell
- Ethernet LAN 10,100,1000,10000 Mbit/s Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- DGX OS 64-bit
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Nvidia |
| Processor model | GB10 |
| Processor cores | 20 |
| Memory | |
| Internal memory | 128 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 8 x 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 4 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 4 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 4 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card model | NVIDIA Blackwell |
| Performance | |
| Product type | Workstation |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 4 |
| Number of USB ports with PowerShare support | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power supply | 240 W |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Placement supported | Horizontal |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black, Grey |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | DGX OS |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 244 mm |
| Package depth | 223 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package weight | 2.5 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | No |
| Cables included | Power, QSFP |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |