Acer Veriton 2000 VZ2514G FHD i3-13 8GB 256GB All-in-One Computer, 60.5 cm (23.8"), Intel® Core™ i3, 8 GB, 256 GB, Windows 11 Pro, Black
by Acer
Sold out
Original price
£557.78
ex VAT
- Original price £557.78ex VAT
Original price
£557.78
ex VAT
£557.78
ex VAT
- £557.78ex VAT
Current price
£557.78
Manuf P/N:
DQ.VZPEK.001
ex VAT
Acer Veriton 2000 VZ2514G FHD i3-13 8GB 256GB All-in-One Computer. Product type: PC. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Panel type: IPS. Processor family: Intel® Core™ i3, Processor frequency: 2.6 GHz. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black
- PC Black
- Intel® Core™ i3 i3-1315U 2.6 GHz Processor cores: 6
- 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 IPS
- 8 GB DDR4-SDRAM 3200 MHz
- 256 GB SSD
- Intel® UHD Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Ethernet LAN Bluetooth 5.0
- Windows 11 Pro
Features
| Display | |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Processor generation | Intel Core i3-13xxx |
| Processor model | i3-1315U |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Certificates | |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), GS mark, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Chassis type | Desktop |
| Display included | Yes |
| Number of processors installed | 1 |
| Power supply | 65 W |