Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD IPS FreeSync 100Hz 4ms LED Monitor, 54.6 cm (21.5"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 4 ms, Black
by Acer
Sold out
Original price
£88.60
ex VAT
- Original price £88.60ex VAT
Original price
£88.60
ex VAT
£88.60
ex VAT
- £88.60ex VAT
Current price
£88.60
Manuf P/N:
UM.WB7EE.303
ex VAT
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD IPS FreeSync 100Hz 4ms LED Monitor. Display diagonal: 54.6 cm (21.5"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 54.6 cm (21.5") Black
- Height adjustment 15 cm Built-in speaker(s)
- USB upstream port type: USB Type-B HDMI HDMI version: 1.4 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 100 Hz Response time: 4 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): E ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO
Features
| Display | |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Adaptive Contrast Management (ACM) |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Colour depth | 6 bit |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 493.4 mm |
| Depth (with stand) | 217.8 mm |
| Height (with stand) | 501.8 mm |
| Weight (with stand) | 5.07 kg |
| Width (without stand) | 493.4 mm |
| Depth (without stand) | 68.3 mm |
| Height (without stand) | 288.3 mm |
| Weight (without stand) | 2.71 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |