Acer CB2 CB242YEbmiprx 23.8" ZeroFrame 100Hz IPS 1ms(VRB) 250nits VGA HDMI DP, Speakers, 60.5 cm (23.8"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, 1 ms, Black, Silver
by Acer
Sold out
Original price
£107.55
ex VAT
- Original price £107.55ex VAT
Original price
£107.55
ex VAT
£107.55
ex VAT
- £107.55ex VAT
Current price
£107.55
Manuf P/N:
UM.QB2EE.E05
ex VAT
Acer CB2 CB242YEbmiprx 23.8" ZeroFrame 100Hz IPS 1ms(VRB) 250nits VGA HDMI DP, Speakers. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black, Silver
- 60.5 cm (23.8") Black, Silver
- Height adjustment 12 cm Built-in speaker(s)
- HDMI HDMI version: 1.4 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 100 Hz Response time: 1 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): E
Features
| Display | |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Backlight type | LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | No |
| Headphone out | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Power consumption (typical) | 21.9 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (average) | 16 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (with stand) | 233 mm |
| Height (with stand) | 499 mm |
| Weight (with stand) | 4.29 kg |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Weight (without stand) | 2.75 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Other features | |
| Certification | TCO |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |