Acer CB2 CB272 E, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 1 ms, Black
by Acer
Sold out
Original price
£124.30
ex VAT
- Original price £124.30ex VAT
Original price
£124.30
ex VAT
£124.30
ex VAT
- £124.30ex VAT
Current price
£124.30
Manuf P/N:
UM.HB2EE.E05
ex VAT
Acer CB2 CB272 E. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 68.6 cm (27") Black
- Height adjustment 11.9 cm Built-in speaker(s)
- HDMI DisplayPorts quantity: 1
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 100 Hz Response time: 1 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): E
Features
| Display | |
| Display diagonal | 68.6 cm (27') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Professional |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11.9 cm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 20 kWh |
| Power consumption (typical) | 26.1 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (with stand) | 233 mm |
| Height (with stand) | 525 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Depth (without stand) | 65 mm |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Weight (without stand) | 4.08 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, VGA |