HP ZGX Nano G1n AI, GB10, 128 GB, LPDDR5x-SDRAM, 1 TB, SSD, Linux
by HP
Original price
£3,674.33
ex VAT
- Original price £3,674.33ex VAT
Original price
£3,674.33
ex VAT
£3,674.33
ex VAT
- £3,674.33ex VAT
Current price
£3,674.33
ex VAT
Stock: 46
Manuf P/N: CZ9K1ET#ABU
HP ZGX Nano G1n AI. Processor model: GB10. Internal memory: 128 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM, Memory clock speed: 8533 MHz. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: NVIDIA Blackwell. Wi-Fi. Operating system installed: Linux. Power supply: 240 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Workstation. Weight: 1.25 kg. Product colour: Black
- Workstation Black 240 W
- GB10 Processor cores: 20
- 128 GB LPDDR5x-SDRAM 8533 MHz
- 1 TB SSD
- NVIDIA Blackwell
- Ethernet LAN 10,100,1000,200000 Mbit/s Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Linux
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Nvidia |
| Processor model | GB10 |
| Processor cores | 20 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Internal memory | 128 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card model | NVIDIA Blackwell |
| Performance | |
| Product type | Workstation |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,200000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1a |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power supply | 240 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2025 |
| Certified refurbished | No |
| Software | |
| Operating system installed | Linux |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764775986 |
| HP segment | Business |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 216 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 272 mm |
| Package weight | 2.5 kg |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 40% post-consumer recycled plastic; 60% post-consumer recycled plastic; 100% sustainably sourced packaging; Contains at least 20% post-industrial recycled steel; 100% sustainably sourced packaging or recycled; 75% recycled aluminum |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211515 |