Acer Chromebook 311, Kompanio, 29.5 cm (11.6"), 1366 x 768 pixels, 4 GB, 64 GB, ChromeOS
by Acer
Original price
£206.99
ex VAT
- Original price £206.99ex VAT
Original price
£206.99
ex VAT
£206.99
ex VAT
- £206.99ex VAT
Current price
£206.99
ex VAT
Stock: 608
Manuf P/N: NX.KKAEK.002
Acer Chromebook 311. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Kompanio, Processor model: Kompanio 528. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 64 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: ARM Mali-G52 MC2. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Black
- Chromebook Clamshell Black
- Kompanio Kompanio 528 Processor cores: 8
- 29.5 cm (11.6") HD 1366 x 768 pixels IPS LED backlight 16:9
- 4 GB LPDDR4x-SDRAM
- 64 GB eMMC
- ARM Mali-G52 MC2
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.0
- Lithium-Ion (Li-Ion) 50 Wh 15 h
- ChromeOS
Features
| Design | |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6') |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | Kompanio |
| Processor model | Kompanio 528 |
| Processor cores | 8 |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 6 |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Rear camera | No |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Island-style keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Battery life (max) | 15 h |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |