Acer Chromebook Plus 514 CBE594-2-TCO-340Q, Intel Core 3, 35.6 cm (14"), 1920 x 1200 pixels, 8 GB, 256 GB, ChromeOS
by Acer
Original price
£474.12
ex VAT
- Original price £474.12ex VAT
Original price
£474.12
ex VAT
£474.12
ex VAT
- £474.12ex VAT
Current price
£474.12
ex VAT
Stock: 51
Manuf P/N: NX.JBFEK.001
Acer Chromebook Plus 514 CBE594-2-TCO-340Q. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core 3, Processor model: 100U. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey. Weight: 1.55 kg
- Chromebook Clamshell Grey
- Intel Core 3 100U Processor cores: 6
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS LED backlight Matt 16:10
- 8 GB LPDDR5x-SDRAM
- 256 GB SSD
- Intel® Graphics
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth
- Lithium-Ion (Li-Ion) 53 Wh 65 W
- ChromeOS
Features
| Design | |
| Colour name | Steel Grey |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14') |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Matt |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 3 |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor model | 100U |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Audio system | DTS Audio Processing |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 60 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 316.4 mm |
| Depth | 226.5 mm |
| Height | 18.4 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |