Acer TravelMate P2 15 (TMP215-55) - Intel Core 5, 8GB, 256GB SSD, 15.6" Full HD, Intel Core 5, 39.6 cm (15.6"), 1920 x 1080 pixels, 8 GB, 256 GB, Windows 11 Pro
by Acer
Original price
£469.87
ex VAT
- Original price £469.87ex VAT
Original price
£469.87
ex VAT
£469.87
ex VAT
- £469.87ex VAT
Current price
£469.87
ex VAT
Stock: 173
Manuf P/N: NX.BGPEK.004
Acer TravelMate P2 15 (TMP215-55) - Intel Core 5, 8GB, 256GB SSD, 15.6" Full HD. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core 5, Processor model: 120U. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.63 kg
- Business Laptop Clamshell Silver
- Intel Core 5 120U Processor cores: 10
- 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 pixels IPS Matt 16:9
- 8 GB DDR5-SDRAM
- 256 GB SSD
- Intel® Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Lithium Polymer (LiPo) 53 Wh 65 W
- Windows 11 Pro
Features
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Matt |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor model | 120U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | White |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, Supervisor, User |
| Certificates | |
| Wi-Fi certified | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 361.3 mm |
| Depth | 242.8 mm |
| Height | 20.4 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |