Acer Veriton VX2722G - i7-14700 CPU, 16GB, 512GB SSD, Black, Windows 11 Pro Compact Business Desktop, 2.1 GHz, Intel® Core™ i7, i7-14700, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
by Acer
Original price
£671.22
ex VAT
- Original price £671.22ex VAT
Original price
£671.22
ex VAT
£671.22
ex VAT
- £671.22ex VAT
Current price
£671.22
ex VAT
Stock: 51
Manuf P/N: DT.R5YEK.004
Acer Veriton VX2722G - i7-14700 CPU, 16GB, 512GB SSD, Black, Windows 11 Pro Compact Business Desktop. Processor frequency: 2.1 GHz, Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-14700. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 180 W. Chassis type: Desktop. Product type: PC. Product colour: Black
- Business PC Black 180 W
- Intel® Core™ i7 i7-14700 2.1 GHz Processor cores: 20
- 16 GB DDR5-SDRAM 2 x 8 GB
- 512 GB SSD
- Intel® UHD Graphics
- Ethernet LAN Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Windows 11 Pro
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor model | i7-14700 |
| Processor cores | 20 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor cache | 61 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Performance | |
| Market positioning | Business |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11ad, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power | |
| Power supply | 180 W |
| Design | |
| Chassis type | Desktop |
| Product colour | Black |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 102.5 mm |
| Depth | 307.7 mm |
| Height | 332 mm |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |