HP 250R G10, Intel Core 5, 39.6 cm (15.6"), 1920 x 1080 pixels, 24 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
by HP
Original price
£702.90
ex VAT
- Original price £702.90ex VAT
Original price
£702.90
ex VAT
£702.90
ex VAT
- £702.90ex VAT
Current price
£702.90
ex VAT
Stock: 80
Manuf P/N: D2XR6AT#ABU
HP 250R G10. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core 5, Processor model: 120U. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black. Weight: 1.59 kg
- Everyday Laptop Clamshell Black
- Intel Core 5 120U Processor cores: 10
- 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 pixels SVA
- 24 GB DDR5-SDRAM 5200 MHz
- 512 GB SSD
- Intel® Graphics
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.2
- Lithium Polymer (LiPo) 41 Wh 65 W
- Windows 11 Pro
Features
| Design | |
| Colour name | Dark ash silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Introduction year | 2025 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | SVA |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Narrow Border |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor model | 120U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Memory data transfer rate | 5200 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software | |
| Trial software | McAfee Online Protection 30-day trial |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896387705 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery weight | 190 g |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint; 5% ocean-bound plastic in speaker enclosure |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height (front) | 1.17 cm |
| Height (rear) | 1.57 cm |
| Weight | 1.59 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 483 mm |
| Package height | 305 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | SODIMM |
| Manufacturer warranty | HP Services offers 1-year or 3-year limited warranties and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty except for Long Life batteries which will have same 1-year or 3-year limited warranty as the platform. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |