HP EliteBook 8 G1i 16 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, Intel Core Ultra 7, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
by HP
Original price
£2,495.94
ex VAT
- Original price £2,495.94ex VAT
Original price
£2,495.94
ex VAT
£2,495.94
ex VAT
- £2,495.94ex VAT
Current price
£2,495.94
ex VAT
Stock: 150
Manuf P/N: D63XBET#ABU
HP EliteBook 8 G1i 16 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 256V. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.77 kg
- Premium Laptop Clamshell Silver
- Intel Core Ultra 7 256V Processor cores: 8
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM 8533 MHz
- 512 GB SSD
- Intel Arc Graphics
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Lithium Polymer (LiPo) 62 Wh 65 W
- Windows 11 Pro
Features
| Design | |
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16') |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 256V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844018781 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | At least 80% recycled metal; Product Carbon Footprint; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 25% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height (front) | 1.15 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |