HP Pro Mini 400 G9, Intel® Core™ i5, i5-14400T, 8 GB, DDR5-SDRAM, 256 GB, Windows 11 Pro
by HP
Original price
£682.94
ex VAT
- Original price £682.94ex VAT
Original price
£682.94
ex VAT
£682.94
ex VAT
- £682.94ex VAT
Current price
£682.94
ex VAT
Stock: 856
Manuf P/N: D2TG7ET#ABU
HP Pro Mini 400 G9. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-14400T. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 4800 MHz. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel UHD Graphics 730. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 90 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Mini PC. Weight: 1.42 kg. Product colour: Black
- Proven productivity Mini PC Black 90 W
- Intel® Core™ i5 i5-14400T Processor cores: 10
- 8 GB DDR5-SDRAM 4800 MHz 1 x 8 GB
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics 730
- Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Windows 11 Pro
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | Intel® Core™ i5 (14th gen) |
| Processor model | i5-14400T |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor base power | 35 W |
| Maximum turbo power | 82 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory module type | SODIMM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| Performance | |
| Market positioning | Proven productivity |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Number of 2.5' bays | 1 |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2026 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Trusted Platform Module TPM 2.0 Embedded Security Chip shipped with Windows 10 (Common Criteria EAL4+ Certified)(FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; Absolute Persistence module; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Tamper Lock; HP Sure Start Gen7; HP Platform Certificate On Device Installation |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant (download); HP Client Management Script Library (download); HP Connect for Microsoft Endpoint Manager; HP Manageability Integration Kit (download); HP Patch Assistant (download) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896369022 |
| HP segment | Business |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 498 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 3.4 kg |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211507 |