HP ProBook 4 G1ah, AMD Ryzen™ 5, 3.2 GHz, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 24 GB, 256 GB
by HP
Original price
£938.37
ex VAT
- Original price £938.37ex VAT
Original price
£938.37
ex VAT
£938.37
ex VAT
- £938.37ex VAT
Current price
£938.37
ex VAT
Stock: 298
Manuf P/N: CJ9K9AT#ABU
HP ProBook 4 G1ah. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 220, Processor frequency: 3.2 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 740M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver
- Everyday Laptop Clamshell Silver
- AMD Ryzen™ 5 220 3.2 GHz Processor cores: 6
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS
- 24 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz
- 256 GB SSD
- AMD Radeon 740M
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.3
- Lithium Polymer (LiPo) 56 Wh 65 W
- Windows 11 Pro
Features
| Design | |
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16') |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor model | 220 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek RZ616 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam FHD |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764075963 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 25% post-consumer recycled plastic; At least 50% ocean-bound plastic; Low halogen; Bulk packaging available |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.75 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | SODIMM |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |