HP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC, Intel Core Ultra 5, 235, 24 GB, DDR5-SDRAM, 512 GB, Windows 11 Pro
by HP
Original price
£874.49
ex VAT
- Original price £874.49ex VAT
Original price
£874.49
ex VAT
£874.49
ex VAT
- £874.49ex VAT
Current price
£874.49
ex VAT
Stock: 157
Manuf P/N: D43U3ET#ABU
HP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC. Processor family: Intel Core Ultra 5, Processor model: 235. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 280 W. Chassis type: SFF. Weight: 4.55 kg
- Proven productivity 280 W
- Intel Core Ultra 5 235 Processor cores: 14
- 24 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz
- 512 GB SSD
- Intel® Graphics
- Ethernet LAN Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Windows 11 Pro
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor model | 235 |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory module type | UDIMM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Performance | |
| Market positioning | Proven productivity |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Power | |
| Power supply | 280 W |
| Design | |
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Jack black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896645027 |
| HP segment | Business |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 303 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 303 mm |
| Weight | 4.55 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 499 mm |
| Package weight | 5.92 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 60% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; 100% recycled rare earth elements in speaker |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211507 |