HP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI PC, 60.5 cm (23.8"), Full HD, Intel Core Ultra 5, 24 GB, DDR5-SDRAM, Windows 11 Pro
by HP
Original price
£1,012.63
ex VAT
- Original price £1,012.63ex VAT
Original price
£1,012.63
ex VAT
£1,012.63
ex VAT
- £1,012.63ex VAT
Current price
£1,012.63
ex VAT
Stock: 340
Manuf P/N: D43U5ET#ABU
HP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI PC. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Panel type: IPS. Processor family: Intel Core Ultra 5. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Built-in camera. Operating system installed: Windows 11 Pro
- 280 W
- Intel Core Ultra 5 Processor cores: 14
- 60.5 cm (23.8") Full HD 1920 x 1080 IPS
- 24 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz
- Intel® Graphics
- 5 MP
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Ethernet LAN Bluetooth 5.3
- Windows 11 Pro
Features
| Display | |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896643672 |
| Power | |
| AC adapter power | 280 W |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539.6 mm |
| Depth (with stand) | 319.4 mm |
| Height (with stand) | 52.5 mm |
| Weight (with stand) | 6.3 kg |
| Weight | 6.3 kg |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | At least 20% recycled metal in enclosure; 5% recycled rare earth elements magnets in system; At least 60% recycled plastic in system; 35% recycled indium and 20% recycled glass in display panels; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% from certified or recycled sources and recyclable; At least 5% ocean-bound plastic in speaker enclosure; At least 25% ocean-bound plastic in thermal fan module; Bulk packaging available |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Numeric keypad | No |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43211521 |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Display included | Yes |
| Power supply | 280 W |
| Memory module type | SODIMM |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |