Lenovo ThinkCentre M75q Gen 5, 3.4 GHz, AMD Ryzen™ 5, 8500G, 8 GB, 256 GB, Windows 11 Pro
by Lenovo
Original price
£720.41
ex VAT
- Original price £720.41ex VAT
Original price
£720.41
ex VAT
£720.41
ex VAT
- £720.41ex VAT
Current price
£720.41
ex VAT
Stock: 197
Manuf P/N: 12RQ004JUK
Lenovo ThinkCentre M75q Gen 5. Processor frequency: 3.4 GHz, Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 8500G. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5200 MHz. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 740M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 65 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Mini PC. Weight: 1.25 kg. Product colour: Black
- Mini PC Black 65 W
- AMD Ryzen™ 5 8500G 3.4 GHz Processor cores: 6
- 8 GB DDR5-SDRAM 5200 MHz 1 x 8 GB
- 256 GB SSD
- AMD Radeon 740M
- Ethernet LAN 100,1000 Mbit/s Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Windows 11 Pro
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor model | 8500G |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product type | Mini PC |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power | |
| Power supply | 65 W |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Volume | 1 L |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC233 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Weight & dimensions | |
| Width | 179 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Height | 36.5 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Certificates | |
| Certification | TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |