Lenovo ThinkPad P1 Gen 8, Intel Core Ultra 7, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Pro
by Lenovo
Sold out
Original price
£3,162.55
ex VAT
- Original price £3,162.55ex VAT
Original price
£3,162.55
ex VAT
£3,162.55
ex VAT
- £3,162.55ex VAT
Current price
£3,162.55
Manuf P/N:
21Q80001UK
ex VAT
Lenovo ThinkPad P1 Gen 8. Product type: Mobile workstation, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 255H. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc 140T, Discrete graphics card model: NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black
- Mobile workstation Clamshell Black
- Intel Core Ultra 7 255H Processor cores: 16
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS LED backlight 16:10
- 32 GB LPDDR5x-SDRAM 7467 MHz
- 1 TB SSD
- NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 8 GB Intel Arc 140T
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- 90 Wh 140 W
- Windows 11 Pro
Features
| Design | |
| Product type | Mobile workstation |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display back cover material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16') |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Lenovo AI Now + Intel Connectivity Performance Suite |
| Battery | |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 140 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 140 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 140 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | No |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 354.3 mm |
| Depth | 241 mm |
| Height (front) | 9.9 mm |
| Height (rear) | 1.58 cm |
| Weight | 1.84 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |