Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2, Intel Core Ultra 7, 265, 32 GB, DDR5-SDRAM, 1 TB, Windows 11 Pro
by Lenovo
Original price
£2,530.82
ex VAT
- Original price £2,530.82ex VAT
Original price
£2,530.82
ex VAT
£2,530.82
ex VAT
- £2,530.82ex VAT
Current price
£2,530.82
ex VAT
Stock: 3
Manuf P/N: 30J50076UK
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 265. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA RTX 2000 Ada. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 330 W. Product type: Workstation. Weight: 3.6 kg
- Workstation 330 W
- Intel Core Ultra 7 265 Processor cores: 20
- 32 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz 2 x 16 GB
- 1 TB SSD
- NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB Intel® Graphics
- Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s
- Windows 11 Pro
Features
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 265 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product type | Workstation |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power | |
| Power supply | 330 W |
| Design | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Lenovo AI Now |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Weight & dimensions | |
| Width | 87 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |