Samsung Galaxy A36 5G Enterprise Edition , 17 cm (6.7"), 6 GB, 128 GB, 50 MP, Android 15, Black
by Samsung
Original price
£291.86
ex VAT
- Original price £291.86ex VAT
Original price
£291.86
ex VAT
£291.86
ex VAT
- £291.86ex VAT
Current price
£291.86
ex VAT
Stock: 923
Manuf P/N: SM-A366BZKBEEB
Samsung Galaxy A36 5G Enterprise Edition . Display diagonal: 17 cm (6.7"), Display resolution: 1080 x 2340 pixels. Processor frequency: 1.8 GHz. RAM capacity: 6 GB, Internal storage capacity: 128 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 15. Battery capacity: 5000 mAh. Product colour: Black. Weight: 195 g
- 17 cm (6.7") 1080 x 2340 pixels Gorilla Glass
- 1.8 GHz
- 6 GB 128 GB
- 5G Dual SIM NanoSIM + eSIM
- 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.4 Near Field Communication (NFC)
- Triple camera 50 MP 8 MP 5 MP 50 MP
- 5000 mAh
- Android 15 One UI 7.0
Features
| Display | |
| Display diagonal | 17 cm (6.7') |
| Screen shape | Flat |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus+ |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Storage | |
| User memory | 105.5 GB |
| RAM capacity | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Camera | |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera pixel size | 8 µm |
| Second rear camera pixel size | 1.12 µm |
| Third rear camera pixel size | 1.12 µm |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 80° |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 78° |
| Digital zoom | 10x |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera pixel size | 1.12 µm |
| Front camera field of view (FOV) angle | 81° |
| Rear camera flash | Yes |
| Flash type | LED |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@30fps |
| Rear camera type | Triple camera |
| Auto focus | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Slow motion mode | Yes |
| Slow motion rate | 240fps @HD |
| Network | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G standard | Sub6 TDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| 2G bands (primary SIM) | 850,1900,1800,900 MHz |
| 3G bands supported | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| 4G bands supported | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| 5G bands supported | 2100,700,800,850,1800,2600,900,1700,2300,2500,3700,3500 MHz |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 1024-QAM |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Navigation | |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Position location | Yes |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Black |
| Colour name | Awesome Black |
| Performance | |
| Wireless charging | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| User interface (UI) | One UI 7.0 |
| Google applications | Gmail, Google Chrome, Google Drive, Google Meet, Google Play, YouTube |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1.8 h |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Continuous video playback time | 29 h |
| Sensors | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | C |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 2488 min |
| Battery endurance in cycles | 2000 |
| Repeated free fall reliability class | C |
| Repairability class | C |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.2 mm |
| Depth | 7.4 mm |
| Height | 162.9 mm |
| Weight | 195 g |
| Certificates | |
| Head SAR (EU) | 0.525 W/kg |
| Body SAR (EU) | 1.293 W/kg |
| Other features | |
| Compatibility | Galaxy Ring, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch FE, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Watch7, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
| Repairability index | 8.4 |
| Technical details | |
| Security update term | 31 March 2031 |