Samsung Galaxy A37 5G Enterprise Edition, 17 cm (6.7"), 1080 x 2340 pixels, 2 GHz, 6 GB, 128 GB, 50 MP
by Samsung
Original price
£370.25
ex VAT
- Original price £370.25ex VAT
Original price
£370.25
ex VAT
£370.25
ex VAT
- £370.25ex VAT
Current price
£370.25
ex VAT
Stock: 562
Manuf P/N: SM-A376BZABEEB
Samsung Galaxy A37 5G Enterprise Edition. Display diagonal: 17 cm (6.7"), Display resolution: 1080 x 2340 pixels. Processor frequency: 2 GHz. RAM capacity: 6 GB, Internal storage capacity: 128 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP. SIM card capability: Dual SIM. Battery capacity: 5000 mAh. Weight: 196 g
- 17 cm (6.7") 1080 x 2340 pixels
- 2 GHz
- 6 GB 128 GB
- 5G Dual SIM NanoSIM + eSIM
- Bluetooth 5.3
- 50 MP 8 MP 5 MP 50 MP
- 5000 mAh
Features
| Display | |
| Display diagonal | 17 cm (6.7') |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.75 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Storage | |
| RAM capacity | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Camera | |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Digital zoom | 10x |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | Yes |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Auto focus | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Slow motion mode | Yes |
| Slow motion rate | 240fps @HD |
| Network | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G standard | Sub6 TDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| 2G bands (primary SIM) | 850,1900,1800,900 MHz |
| 3G bands supported | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| 4G bands supported | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| 5G bands supported | 2100,700,800,850,1800,2600,900,1700,2300,2500,3700,3500 MHz |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 1024-QAM |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Navigation | |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Performance | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Continuous video playback time | 29 h |
| Sensors | |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | A |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.2 mm |
| Depth | 7.4 mm |
| Height | 162.9 mm |
| Weight | 196 g |
| Other features | |
| Compatibility | Galaxy Ring, Galaxy Buds Core, Galaxy Buds4 Pro, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds4, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds3 FE, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Watch FE, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Watch8, Galaxy Watch7, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
| Technical details | |
| Security update term | 31 March 2032 |