Samsung Galaxy Chromebook Go, Intel® Celeron®, 1.1 GHz, 29.5 cm (11.6"), 1366 x 768 pixels, 4 GB, 64 GB
by Samsung
Original price
£206.30
ex VAT
- Original price £206.30ex VAT
Original price
£206.30
ex VAT
£206.30
ex VAT
- £206.30ex VAT
Current price
£206.30
ex VAT
Stock: 5411
Manuf P/N: XE310XDA-KA1UK
Samsung Galaxy Chromebook Go. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Celeron®, Processor model: N4500, Processor frequency: 1.1 GHz. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 64 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Silver
- Chromebook Clamshell Silver
- Intel® Celeron® N4500 1.1 GHz
- 29.5 cm (11.6") HD 1366 x 768 pixels LED backlight 16:9
- 4 GB LPDDR4x-SDRAM
- 64 GB eMMC
- Intel® UHD Graphics
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.1
- Lithium-Ion (Li-Ion) 40.2 Wh 11 h 45 W
- ChromeOS
Features
| Design | |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6') |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | N4500 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 64 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Island-style keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Bundled software | ※ Software can be changed without notice. |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 40.2 Wh |
| Battery life (max) | 11 h |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 287.9 mm |
| Depth | 202.3 mm |
| Height | 15.9 mm |
| Weight | 1.06 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 415 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 39 Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. |