Samsung Galaxy Chromebook Plus 15.6" 3 8GB 256GB, Intel Core 3, 4.7 GHz, 39.6 cm (15.6"), 1920 x 1080 pixels, 8 GB, 256 GB
by Samsung
Original price
£584.65
ex VAT
- Original price £584.65ex VAT
Original price
£584.65
ex VAT
£584.65
ex VAT
- £584.65ex VAT
Current price
£584.65
ex VAT
Stock: 580
Manuf P/N: XE550XGA-KC1UK
Samsung Galaxy Chromebook Plus 15.6" 3 8GB 256GB. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core 3, Processor model: 100U, Processor frequency: 4.7 GHz. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: eUFS. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Blue
- Laptop Clamshell Blue
- Intel Core 3 100U 4.7 GHz
- 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 pixels AMOLED
- 8 GB LPDDR5x-SDRAM
- 256 GB eUFS
- Intel® Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- 68 Wh 45 W
- ChromeOS
Features
| Design | |
| Colour name | Neptune Blue |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | AMOLED |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 3 |
| Processor model | 100U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | eUFS |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 3 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
| Keyboard type | Pro Keyboard with Numeric key |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Bundled software | Samsung Notes ※ Software can be changed without notice. ※ Software can be changed without notice. |
| Battery | |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 355.4 mm |
| Depth | 225.8 mm |
| Height | 11.8 mm |
| Width (imperial) | 35.5 cm (14') |
| Depth (imperial) | 22.6 cm (8.89') |
| Height (imperial) | 1.17 cm (0.46') |
| Weight | 1.17 kg |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 1.17 kg (2.58 lbs) |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 67.0 Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. |