Samsung Galaxy Tab A11, 22.1 cm (8.7"), 1340 x 800 pixels, 128 GB, 8 GB, 2 GHz, Grey
by Samsung
Original price
£181.19
ex VAT
- Original price £181.19ex VAT
Original price
£181.19
ex VAT
£181.19
ex VAT
- £181.19ex VAT
Current price
£181.19
ex VAT
Stock: 45
Manuf P/N: SM-X130NZAEEUB
Samsung Galaxy Tab A11. Display diagonal: 22.1 cm (8.7"), Display resolution: 1340 x 800 pixels. Internal storage capacity: 128 GB. Processor frequency: 2 GHz. Internal memory: 8 GB. Rear camera resolution (numeric): 8 MP, Rear camera type: Single camera, Front camera resolution (numeric): 5 MP, Front camera. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 5 (802.11ac). Card reader integrated. Weight: 335 g. Product colour: Grey
- Slate Mobile tablet Grey
- 22.1 cm (8.7") 1340 x 800 pixels TFT
- 2 GHz
- 128 GB Card reader integrated
- Single camera 8 MP Front camera 5 MP
- Wi-Fi 5 (802.11ac) Bluetooth 5.3
- 5100 mAh
Features
| Display | |
| Display diagonal | 22.1 cm (8.7') |
| Display resolution | 1340 x 800 pixels |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Panel type | TFT |
| HD type | WXGA+ |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.2 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| User memory | 108.5 GB |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | No |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Ports & interfaces | |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Performance | |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Position location | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Magnetometer | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Removable battery | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | C |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 6203 min |
| Repeated free fall reliability class | C |
| Repairability class | C |
| Repairability index | 2.7 |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Media formats | |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Weight & dimensions | |
| Width | 124.7 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 211 mm |
| Weight | 335 g |
| Other features | |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| Compatibility | Galaxy Buds Core, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds FE |
| Security update term | 30 September 2032 |