Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor, 61 cm (24"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 1 ms, Black
by Samsung
Original price
£116.70
ex VAT
- Original price £116.70ex VAT
Original price
£116.70
ex VAT
£116.70
ex VAT
- £116.70ex VAT
Current price
£116.70
ex VAT
Stock: 129
Manuf P/N: LS24DG302EUXXU
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor. Display diagonal: 61 cm (24"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 61 cm (24") Black
- Height adjustment 12 cm
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 180 Hz Response time: 1 ms Response time (MPRT): 1 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: VA
- Energy efficiency class (SDR): E
Features
| Display | |
| Display diagonal | 61 cm (24') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display brightness (min) | 200 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Refresh rate optimizor | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewable size, horizontal | 52.6 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 60 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 95% |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.3 |
| DC-in jack | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -2 - 92° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Black eQualizer function | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 19 kWh |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 25 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Annual energy consumption | 25 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 544 mm |
| Depth (with stand) | 234.2 mm |
| Height (with stand) | 498.7 mm |
| Weight (with stand) | 3.9 kg |
| Width (without stand) | 544 mm |
| Depth (without stand) | 92 mm |
| Height (without stand) | 333.3 mm |
| Weight (without stand) | 2.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 618 mm |
| Package depth | 439 mm |
| Package height | 184 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, DisplayPort |
| Power cable length | 1.5 m |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Eye Saver, Black Equalizer |
| Picture processing technology | NQ8 AI Gen 3 Processor |
| Dial point | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Eco Saving Plus | Yes |
| Off Timer Plus | Yes |
| Virtual AIM point | Yes |
| Certification | Windows 11 |