Acer B7 Vero B247YEbmiprzxv Monitor, 23.8", Full HD (1920x1080), IPS, 100Hz Refresh rate, 4Ms Response Time, Zero Frame Bezel, HDMI/DP/VGA/USB, 60.5 cm (23.8"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 4 ms, Black
by Acer
Sold out
Original price
£113.26
ex VAT
- Original price £113.26ex VAT
Original price
£113.26
ex VAT
£113.26
ex VAT
- £113.26ex VAT
Current price
£113.26
Manuf P/N:
UM.QB7EE.E16
ex VAT
Acer B7 Vero B247YEbmiprzxv Monitor, 23.8", Full HD (1920x1080), IPS, 100Hz Refresh rate, 4Ms Response Time, Zero Frame Bezel, HDMI/DP/VGA/USB. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
- 60.5 cm (23.8") Black
- Height adjustment Built-in speaker(s)
- HDMI HDMI version: 1.4 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 100 Hz Response time: 4 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): E
Features
| Display | |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8') |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 100000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 4 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 540.2 mm |
| Depth (with stand) | 192.1 mm |
| Height (with stand) | 379.4 mm |
| Weight (with stand) | 7.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 609 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 490 mm |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |